Vaatlere güvence verilmediği sürece, ilerleme kaydedilemez

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tahıl anlaşmasının Rusya ayağının uygulanmasındaki sorunun Türkiye veya BM'den kaynaklanmadığını, batılı ülkeler tarafından anlaşmanın eksik uygulandığını ifade ederek, 'Vaatlere güvence verilmediği sürece, ilerleme kaydedilemez' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tahıl anlaşmasının Rusya ayağının uygulanmasındaki sorunun Türkiye veya BM’den kaynaklanmadığını, batılı ülkeler tarafından anlaşmanın eksik uygulandığını ifade ederek, “Vaatlere güvence verilmediği sürece, ilerleme kaydedilemez” dedi.

Rusya Dışişleri Balkanı Sergey Lavrov, başkent Moskova’da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya geldi. İki bakan ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Lavrov, Türkiye ve Rusya arasında enerji alanındaki işbirliklerine değinerek, “Enerji alanında işbirliğimiz devam ediyor. Stratejik 2 projenin kapsamlı bir şekilde hayata geçirilmesi konusunu ele aldık. Akkuyu NGS’nin 4 güç ünitesinin uygulaması kapsamlı bir şekilde devam ediyor. Türkiye’de bir gaz merkezi oluşturulması ve Rus gazının ihracatının arttırılmasına yönelik projeler ele alındı” dedi.

Bölgesel konularda da Fidan ile istişarelerde bulunduklarını belirten Lavrov, “Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kafkasya ve Karadeniz’deki durum da olmak üzere ayrıntılı değerlendirmeler gerçekleştirdik. Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerinin normalleşmesi konusunu ele aldık. Astana sürecine destek olacak ek adımlar ele alındı. Biz Kafkasya’da da aktif faaliyet yürütüyoruz. Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunu da ele aldık. Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya arasında yapılan anlaşmalara göre çatışma sonrası ulaşım ve iletişim konularını görüştük. Türkiye bu konuda etkin rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

“Bizler partner ülkeler olarak yapıcı çalışmalar yürütüyoruz ve bu çalışmaların faydalı olduğuna inanıyoruz”

Lavrov, Türkiye ve Rusya arasındaki kapsamlı işbirliği konularına da değinerek, “Bizler partner ülkeler olarak yapıcı çalışmalar yürütüyoruz ve bu çalışmaların faydalı olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin egemenlik temelindeki dış politikasını takdirle karşılıyoruz. Aynı zamanda Türkiye için Rus enerji kaynaklarına uzun vadeli tedarikler ve indirimler yapıyoruz. Rusya’dan Türkiye’ye çok sayıda turist gitmekte. Türkiye’den de meyve ve sebze alımını arttırmayı hedefliyoruz. Batılı ülkelerin engelleme çabalarına rağmen bunları uygulayacağız. Bu olumsuz girişimler sonuç vermeyecek. Geçtiğimiz günlerde devlet başkanımız (Vladimir Putin), Türkiye hiçbir zaman güvenliğini tehdit altında bırakmayacaktır dedi. Biz de bu konuda ilkesel olarak destek olacağız” dedi.

“Vaatlere güvence verilmediği sürece, ilerleme kaydedilemez”

Lavrov, tahıl anlaşmasının Rusya ayağının uygulanmasındaki sorunun Türkiye veya BM’den kaynaklanmadığını, batılı ülkeler tarafından anlaşmanın eksik uygulandığını ifade ederek, “Anlaşmanın uygulanması için sadece vaatler var. BM elemanları bir şey yapamaz. Buna Batı engel oluyor. BM sadece batıyı uyarabilir. Vaatlere güvence verilmediği sürece, ilerleme kaydedilemez. Biz bugün Türk mevkidaşımla istatistikleri inceledik. BM gıda fiyatlarına baktığımızda gıda fiyatlarında aşırı yükseliş yok. Gıda fiyatlarına baktığımızda 2021 yılındaki fiyatlardan daha fazla bir artış yok ortada” diye konuştu.

“Türkiye’nin egemenlik temelindeki dış politikasını takdirle karşılıyoruz”

Türkiye ve Rusya arasındaki kapsamlı işbirliği konularına değinen Lavrov, “Bizler partner ülkeler olarak yapıcı çalışmalar yürütüyoruz ve bu çalışmaların faydalı olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin egemenlik temelindeki dış politikasını takdirle karşılıyoruz. Aynı zamanda Türkiye için Rus enerji kaynaklarına uzun vadeli tedarikler ve indirimler yapıyoruz. Rusya’dan Türkiye’ye çok sayıda turist gitmekte. Türkiye’den de meyve sebze alımını arttırmayı hedefliyoruz. Batılı ülkelerin engelleme çabalarına rağmen bunları uygulayacağız. Bu olumsuz girişimler sonuç vermeyecek. Geçtiğimiz günlerde devlet başkanımız (Vladimir Putin), Türkiye hiçbir zaman güvenliğini tehdit altında bırakmayacaktır dedi. Biz de bu konuda ilkesel olarak destek olacağız” diye konuştu.

“Birleşmiş Milletler’in çabalarını takdirle karşılıyoruz”

Tahıl anlaşması konusundaki düşüncelerinden bahseden Lavrov, “Biz burada eşitlik temelinde güvenlik ve ihtilafın önlenmesi için tedbirlerin alınmasını bekliyoruz. Bizler halihazırda 18 Temmuz’da Karadeniz Girişimi kapsamında yapılan çalışmalar durduruldu. Bizim anlayışımız çalışmaların canlandırılması için Batı tarafından adımlar atılması. Putin defalarca burada tedbirler alacağımızı söyledi. Rusya kısmıyla ilgili görüşmelerin değil de tedbirlerin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Birleşmiş Milletler’in çabalarını takdirle karşılıyoruz ancak vaatler somut karara dönüşürse Ukrayna kısmıyla ilgili olarak bu girişimi ele almaya hazır olacağız. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önerdiği, Türkiye’de Rus tahılının işlenmesi ve yoksul ülkelere gönderilmesi konusunu konuştuk. Katar buna mali destekte bulunabilir. Batı ülkeleri her türlü bu amaca şüpheyle bakıyor” şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme