• Haberler
  • Dünya
  • Romanya, Rusya'dan Bükreş Büyükelçiliğindeki personel sayısının azaltılmasını istedi

Romanya, Rusya'dan Bükreş Büyükelçiliğindeki personel sayısının azaltılmasını istedi

Romanya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'dan Bükreş Büyükelçiliğindeki personel sayısının azaltarak, Romanya'nın Moskova Büyükelçiliği'ndeki personel sayısı ile uyumlu hale getirilmesini istedi.

Romanya, Rusya'dan Bükreş Büyükelçiliğindeki personel sayısının azaltılmasını istedi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Romanya Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan Bükreş Büyükelçiliğindeki personel sayısının azaltarak, Romanya’nın Moskova Büyükelçiliği’ndeki personel sayısı ile uyumlu hale getirilmesini istedi.

Romanya, Rusya’dan bazı diplomatlarını geri çekmesini talep etti. Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya’dan Bükreş Büyükelçiliğindeki 51 personeli geri çekerek, Romanya’nın Moskova Büyükelçiliği’ndeki personel sayısı ile uyumlu hale getirilmesini istedi. Rusya Büyükelçiliğine karara uyması için 30 gün süre verildiği aktarılan açıklamada, aksi takdirde bazı çalışanların akreditasyonlarının iptal edileceği ifade edildi. Açıklamada, ayrıntıya girilmeden söz konusu hareketin Romanya ile Rusya arasındaki "mevcut ikili ilişkileri yansıttığı” belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, Romanya’nın talebine "uygun bir yanıt" verileceğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Romanya diğer Avrupa ülkeleri beraber çok sayıda Rus diplomatı sınır dışı etmişti.

Bakmadan Geçme