Müze ve ören yerleri 18 Mayıs Müzeler Günü'nde ücretsiz gezilebilecek

Dünya kültür mirasını korumak ve müzeciliğin tanıtılmasını sağlamak üzere her yıl 18 Mayıs'ta kutlanan Müzeler Günü'nde Türkiye genelindeki tüm müze ve ören yerleri ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Müze ve ören yerleri 18 Mayıs Müzeler Günü'nde ücretsiz gezilebilecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Dünya kültür mirasını korumak ve müzeciliğin tanıtılmasını sağlamak üzere her yıl 18 Mayıs’ta kutlanan Müzeler Günü’nde Türkiye genelindeki tüm müze ve ören yerleri ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Milletlerarası Müzeler Konseyince (ICOM) dünya genelinde kutlanan ve ülkemizde de bu yıl 42’ncisi gerçekleştirilecek olan 18 Mayıs Müzeler Günü’nün bu yılki teması “Müzeler, Sürdürülebilirlik ve Refah” olacak.

Türkiye’de çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan Müzeler Günü etkinlikleri, ülke genelindeki müzelerde gerçekleşecek farklı organizasyonlarla tüm haftaya yayılacak. UNESCO ve ICOM’un himayelerinde bu yıl Avrupa’da 19’uncusu, ülkemizde de 18’incisi kutlanacak "Avrupa Müzeler Gecesi" etkinliği çerçevesinde Bakanlığa bağlı tüm müzeler saat 23.00’a kadar ücretsiz gezilebilecek. Bakanlığa bağlı müzelerde yapılacak etkinliklerin içeriği de ilgili valiliklerin internet sitelerinde yer alacak.

2023’de ziyaretçi rekoru kırılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerleri, 2019 yılında 35 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayarak tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Müze ve ören yerleri 2022 yılında da 30 milyon 932 bin 948 kişi tarafından ziyaret edildi.

Bakanlık, 2023 yılı itibarıyla bugüne kadar ulaşılan ziyaretçi sayıları ışığında daha önce yakalanan ziyaretçi sayısı rekorunu yıl sonunda çok daha ileriye taşıyacak.

Bakmadan Geçme