Meksika ve Şili, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden İsrail-Filistin çatışmalarında işlenen muhtemel suçları soruşturmasını istedi

Meksika ve Şili, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden (UCM) 7 Ekim'den bu yana İsrail-Filistin arasında devam eden çatışmalarda işlenen muhtemel suçları soruşturmasını istedi.

Meksika ve Şili, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden İsrail-Filistin çatışmalarında işlenen muhtemel suçları soruşturmasını istedi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Meksika ve Şili, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden (UCM) 7 Ekim’den bu yana İsrail-Filistin arasında devam eden çatışmalarda işlenen muhtemel suçları soruşturmasını istedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 104 gündür devam ederken, Meksika ve Şili, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) Gazze Şeridi’nde devam eden şiddet olaylarına yönelik endişelerini dile getirerek, 7 Ekim’den bu yana İsrail-Filistin arasında devam eden çatışmalarda işlenen muhtemel suçları soruşturmasını istedi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler’in (BM) UCM’nin yargı yetkisi kapsamında suç teşkil edebilecek birçok olayı detaylandıran çok sayıda raporuna değinilerek, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Gazze Şeridi’nde “soykırım” yaptığı gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail aleyhinde açtığı davanın yakında takip edildiği belirtildi.

Açıklamada, açılan davaların acil bir ateşkesin sağlanmasına neden olabileceği belirtilerek, iki devlet çözüme dayalı kalıcı barışa doğru ilerlemeye katkıda bulunabileceğin ifade edildi.

Bakmadan Geçme