• Haberler
  • Dünya
  • İran'dan Fransa'ya 'başka ülkelerin iç işlerine müdahale etme' uyarısı

İran'dan Fransa'ya 'başka ülkelerin iç işlerine müdahale etme' uyarısı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan 'Macron'a, başka ülkelerin meselelerine müdahale etmek yerine kendi ülkesinin durumuna odaklanması tavsiyesinde bulunuyorum' dedi.

İran'dan Fransa'ya 'başka ülkelerin iç işlerine müdahale etme' uyarısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a, diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmek yerine kendi ülkesine odaklanması "tavsiyesinde" bulundu.

Abdullahiyan, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki 2 günlük ziyareti sonrası ülkesinin Beyrut Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Lübnan'daki cumhurbaşkanı seçimi başta olmak üzere siyasi ve diğer sorunlarının çözüm adresinin yine Lübnan'ın kendisi olduğunu dile getiren Abdullahiyan "İran ve Suudi Arabistan'ın Lübnan'ın içişlerine müdahale etme gibi bir niyeti söz konusu değildir. Müdahaleyi doğru bulmadığımız gibi durumun daha da geriye gitmesine yol açabilir" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan ile diplomatik ilişkilerin yeniden tesisinin ardından bölgede önemli olumlu gelişmelerin yaşanmasına vesile olduğunu söyleyen Abdullahiyan, "Bazı ülkeler açık veya hızlı bir şekilde diplomatik ilişkilerinin yeniden tesisi ve normalleşmesi konusunda bizimle diyalog içerisindeler" dedi.
'Kendi ülkesinin durumuna odaklanması tavsiyesinde bulunuyorum'
Gazetecilerin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Lübnan'daki cumhurbaşkanlığı seçimindeki krize müdahalesine" ilişkin sorusuna Abdullahiyan, "Macron'a, başka ülkelerin meselelerine müdahale etmek yerine kendi ülkesinin durumuna odaklanması tavsiyesinde bulunuyorum" yanıtını verdi.

'Irak ve Suriye ortak sınırında yeniden askeri ve güvenlik havasının estirilmesine gerek yok'

ABD'nin Irak ve Suriye sınırındaki bölgelere yönelik son dönemlerde gerçekleştirdiği askeri sevkiyatlara ilişkin soru üzerine Abdullahiyan, "Bölgedeki sınırlarımız, dost, ticari ve ekonomik sınırlar olarak kalmalıdır. Irak ve Suriye ortak sınırında yeniden askeri ve güvenlik havasının estirilmesine gerek yok" diye konuştu.

'İsrail rejimi ile her türlü ilişkilerin normalleşmesini stratejik bir hata olarak görüyoruz'

Bakmadan Geçme