• Haberler
  • Dünya
  • Fransa'da oylar Türkiye'ye gönderilmek üzere yola çıktı

Fransa'da oylar Türkiye'ye gönderilmek üzere yola çıktı

Türkiye'de 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu için Fransa'da verilen oylar torbalara konularak Türkiye'ye gönderilmek üzere yola çıktı

Fransa'da oylar Türkiye'ye gönderilmek üzere yola çıktı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Fransa’da 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu için sandıklar kapandı. Paris Başkonsolosluğu’nda seçmenler seçimin son gününde uzun kuyruklar oluşturarak oy verdi. Oy verme işlemlerinin sona ermesinin ardından sandık görevlileri hatıra fotoğrafları çektirerek “Türkiye” sloganları attı. Daha sonra zarflar parti temsilcileri ve müşahitlerin gözetiminde diplomatik torbalara konularak mühürlendi. Güvenli odalara konulan mühürlenmiş torbalar daha sonra Türkiye’ye gönderilmek üzere yola çıktı.


Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe sandık başında görev alan parti temsilcileri ve müşahitlere gösterdikleri çabadan ötürü teşekkür ederek, “Seçimlerin başlayıp ve tamamlandığı 18 günün sonundayız. Bugün burada çok şükür gayet güzel bir şekilde tamamladık. Sizlerin sayesinde hep beraber ortak güzel bir mesai yaptık, bu uyumlu güven ortamında yaptığımız çalışmalar sonucunda bu akşam da nihayete vardık yarın da torbalarımızı Türkiye'ye ulaştırmak üzere yola çıkacağız ondan sonra emanetlerimizi teslim edeceğiz.

İçtenlikle bu güzel, uyumlu ve özgüvenli fedakarca yaptığınız çalışmalar için hepinizden tekrar teşekkür ederim. İki turlu seçimin sonuna geldik. Bu akşam sandıkları kapattık. Katılım oranında birinci turun üzerine çıktık fakat onunda ötesinde bu iki tur boyunca çalışan tüm görevliler parti temsilcileri, görev alan herkes çok özveri ile fedakarlık ile görev yaptılar bu anlamda hakikaten güzel bir örnek teşkil ettiler” dedi. Türk seçmenler Fransa’da Bordeaux, Liyon, Marsilya, Nant, Paris Başkonsolosluklarında oylarını kullandı.


Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel seçimleri için yurt dışında yaşayan Türk seçmenler 27 Nisan - 9 Mayıs 2023 tarihleri arasında oylarını kullanmış, Türkiye'de 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı adayları yeterli oy toplayamamış, Cumhurbaşkanlığı için ikinci tur oylaması kararlaştırılmıştı. Fransa'da 20 Mayıs 2023 Cumartesi günü başlayan cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu oy kullanma işlemleri 24 Mayıs Çarşamba günü akşamı yerel saatle 22:00’de oy kullanma işlemleri tamamlanmıştı.

Bakmadan Geçme