• Haberler
  • Ekonomi
  • Ekonomistten altın tahmini: Yıl sonu altının ons fiyatı 2 bin 700 dolar seviyelerini görebilir

Ekonomistten altın tahmini: Yıl sonu altının ons fiyatı 2 bin 700 dolar seviyelerini görebilir

İran'ın İsrail'e yönelik saldırıları sonrası devam eden gerginliğin piyasalara etkisini Ekonomistler yorumladı. 'İran'ın İsrail'e yönelik saldırıları, küresel borsalarda satış dalgasını tetiklerken altın ve petrol fiyatlarında da önemli dalgalanmalara sebep oldu' şeklinde konuşantu, 'Yıl sonu altının ons fiyatı 2 bin 700 dolar seviyelerini görebilir' ifadelerini kullandı.

Ekonomistten altın tahmini: Yıl sonu altının ons fiyatı 2 bin 700 dolar seviyelerini görebilir
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İran’ın İsrail’e yönelik saldırıları sonrası devam eden gerginliğin piyasalara etkisini yorumladı. “İran’ın İsrail’e yönelik saldırıları, küresel borsalarda satış dalgasını tetiklerken altın ve petrol fiyatlarında da önemli dalgalanmalara sebep oldu” şeklinde konuştu, “Yıl sonu altının ons fiyatı 2 bin 700 dolar seviyelerini görebilir” ifadelerini kullandı.

Küresel piyasalar, hafta sonu İran’ın İsrail’e yönelik düzenlediği saldırılar nedeniyle hareketlendi. Ekonomistler, bölgede yaşananların piyasalara etkilerini değerlendirdi. İran’ın İsrail’e yönelik saldırısının beklenen bir unsur olmasına rağmen özellikle küresel borsalarda satış dalgasını tetiklediğini belirten, BIST üzerinde de benzer bir etkinin öngörülebilir olduğunu ifade etti.

“Altın yatırımcısını 2024 yılında mutlu edecek”

“İran’ın İsrail’e yönelik saldırıları, küresel borsalarda satış dalgasını tetiklerken altın ve petrol fiyatlarında da önemli dalgalanmalara sebep oldu” ifadelerini kullandı, şöyle konuştu:

“Altının güvenli liman olma özelliği sebebi ile zaten yüksek olan talebin artması ile birlikte ons başına 2 bin 400 dolara kadar yükseliş gözlemlenirken, mevcutta 2 bin 355 dolar seviyelerinde bulunmakta. Bu arada en büyük yatırım bankası holdinglerinden olan Goldman Sachs’ta yıl sonu altın fiyatı tahminini 2 bin 300 dolardan 2 bin 700 dolar/ons seviyesine yükseltti.”

Jeopolitik risklerin varlığını koruması altın yatırımcısını 2024 yılında mutlu edeceğini belirten ekonomistler, “Petrol tarafında ise 90 dolar/varil seviyelerinin test edildiği bir ortamda İsrail’in muhtemel bir karşı saldırısı durumunda 100 dolar seviyelerinin görülmesi ve bu durumun küresel enflasyon üzerinde olumsuz bir baskı oluşturması kaçınılmaz gözüküyor” dedi.

Bakmadan Geçme