• Haberler
  • Politika
  • Dışişleri Bakanı Fidan: 'Filistin coğrafyasında da Ukrayna konusunda da aynı ilkeyle hareket ediyoruz'

Dışişleri Bakanı Fidan: 'Filistin coğrafyasında da Ukrayna konusunda da aynı ilkeyle hareket ediyoruz'

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 'Biz Filistin coğrafyasında da Ukrayna konusunda da aynı ilkeyle hareket ediyoruz. Aylardır herkesi uyarıyoruz. Bu çatışmalar bölgesel hatta küresel bir savaşa dönüşebilir. Bunun engellenmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor' dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Biz Filistin coğrafyasında da Ukrayna konusunda da aynı ilkeyle hareket ediyoruz. Aylardır herkesi uyarıyoruz. Bu çatışmalar bölgesel hatta küresel bir savaşa dönüşebilir. Bunun engellenmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor” dedi.

Bakan Fidan, Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky ile Dışişleri Bakanlığında gerçekleşen görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

“Halklarımız arasındaki bağlar her geçen gün daha da derinleşiyor”

Türkiye ve Çekya arasında ticaret hacmini geçen yıl itibari hedeflenen 5 milyar dolar seviyesine yaklaşıldığını aktaran Bakan Fidan, “Ortaya koyduğumuz hedefle ticaret hacmimizi 10 milyar dolara yükseltmeye çalışacağız. Yatırımlar, müteahhitlik, ulaştırma, yeşil ve dönüştürme alanlarına da öncelik veriyoruz. NATO müttefikleri olarak savunma sanayi alanındaki işbirliğimizi önemsiyoruz. Savunma sanayindeki işbirliğimizi somut projeler eşliğinde üçüncü ülke pazarlarına yönelik olarak daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Halklarımız arasındaki bağlar da her geçen gün daha da derinleşiyor. Ülkelerimiz arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yıl anısına Prag’da bu ay yapılan park açılışını dostluğumuzun bir nişanesi olarak görüyoruz. Çek-Türk İşbirliği Parkının açılışından hep hepimiz büyük bir mutluluk duyduk. Turizm sektöründeki gelişmeler de memnuniyet vericidir. Geçen yıl 380 binden fazla Çek turisti ülkemizde ağırladık. Türkiye’nin Çek turistler tarafından en fazla tercih edilen ülkelerden biri haline gelmesinden de ayrıca memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

“Filistin coğrafyasında da Ukrayna konusunda da aynı ilkeyle hareket ediyoruz”

Çek mevkidaşı ile görüşmede bölgesel ve uluslararası konuları da ele alma imkanı bulduklarını dile getiren Bakan Fidan, Ukrayna’da devam eden savaşı da masaya yatırdıklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“AB sürecimize verdiği destekten dolayı Çekya’ya müteşekkiriz. Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin ilerletilmesi ve üyeliğimizin önündeki engellerin aşılması hususunda Çekya’nın katkı ve desteklerinin önümüzdeki süreçte de devam edeceğine inanıyoruz. Bugünkü görüşmemize, Gazze’deki insanlık dramını da ele aldık. İsrail, Gazze’de kelimenin tam anlamıyla bir etnik temizlik yapmaya devam ediyor. Gazze’de her gün bir yeni savaş suçu işleniyor. İsrail’in halen topraklarını genişletme peşinde koşmasına Filistinli kardeşlerimizin topraklarını çalmasına sessiz kalmadık. Tam tersine, Gazze’deki zulmün son bulması için tüm platformlarda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Diplomasinin tüm imkanlarını sonuna kadar seferber edeceğiz. Bu çerçevede Gazze’de ateşkesi hedefleyen tüm girişimleri destekliyoruz. Çözümün yolu 2 devletli çözümü hayata geçirmekten geçiyor. Birçok ülke artık bu gerçeği teslim ediyor. Filistin devletini tanıyan ülkelerin sayısının artması bunun bir göstergesidir. Bu sayının daha da artması için önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz. Biz Filistin coğrafyasında da Ukrayna konusunda da aynı ilkeyle hareket ediyoruz. Aylardır herkesi uyarıyoruz. Bu çatışmalar bölgesel hatta küresel bir savaşa dönüşebilir. Bunun engellenmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Ukrayna’da devam eden savaşı ele aldık. Türkiye, Ukrayna’nın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemektedir. Ama savaşın yol açtığı can kayıplarını ve korkunç yıkımı da görmezden gelemeyiz. 500 bini aşkın insan bu savaşta hayatını kaybetti. Bu savaş Ukrayna’nın dışına sıçrama, hatta kitle imha silahlarının kullanımına yol açma risklerini bünyesinde barındırıyor. Bu nedenle Türkiye olarak biz tarafların barış için müzakere masasına oturmalarını görmek istiyoruz. Gerek Ukrayna’nın gerek Rusya’nın ortaya koydukları barış vizyonuyla kan dökülmesine son verme konusunda istekli olduklarını göstermelerini önemsiyoruz. Bunun içeriği ve şartları ne olursa olsun başlangıç itibariyle önemli bir adım olarak görüyoruz. Uluslararası toplumun da kapsayıcı bir şekilde daha fazla adım atması gerekiyor. Türkiye her zaman olduğu gibi bundan sonra da görüşmelerde kolaylaştırıcı ve yapıcı bir rol oynamaya hazırdır.”

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Türkiye Milli Takımı ile Çekya arasında oynanacak maç hakkında da görüştüklerini aktaran Fidan, “Bu karşılaşmada her şeyden önce sportmenliğin galip gelmesini diliyorum. Tüm futbolseverler için keyifli ve güzel bir maç olmasını temenni ediyorum” dedi.

“NATO hepimiz için güvenliğin garantisidir”

Türkiye, Çek Cumhuriyeti’nin uzun süreli bir müttefiki olmasının yanı sıra Türkiye’nin önemli ticari ve yatırım ortağı olduğunu aktaran Çekya Dışişleri Bakanı Lipavsky, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2023 yılında 6 milyar euro seviyesine ulaştığını kaydederek “Temel değerler, ticaret, güvenlik konuları veya dış politika gibi çeşitli alanlardaki daha yakın işbirliğimizin bizi güçlendireceğine ve bir araya getireceğine inanmaktayım. Çek Cumhuriyeti ve Türkiye 25 yıldır NATO’ya müttefiktir. Sayın bakanımıza yakın zamanda Prag’da yapılan NATO Dışişleri Bakanları Resmi Toplantısına katılımından dolayı teşekkür etmek istiyorum. NATO hepimiz için güvenliğin garantisidir” ifadelerine yer verdi.

Bakmadan Geçme