Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis Atina'da basın toplantısı düzenledi

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlediği basın toplantısında, 'Doğu Ege'de bütün yıl boyunca 7 günlük bir süre ile vizeden muaf tutularak Türk vatandaşlarının Doğu Ege adalarını ziyaret etme serbestisini bir karar olarak ele aldık' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis Atina'da basın toplantısı düzenledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlediği basın toplantısında, “Doğu Ege’de bütün yıl boyunca 7 günlük bir süre ile vizeden muaf tutularak Türk vatandaşlarının Doğu Ege adalarını ziyaret etme serbestisini bir karar olarak ele aldık” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Görüşmenin detaylarına değinen Miçotakis, gelişen ilişkilerin gelecekte daha da ilerleyeceğini belirterek, “Yunanistan’ın Türkiye’ye Avrupa sürecinde sağlayacağı destek meselesini de ele aldık. Vize meselesinde de Türk öğrencilerle Avrupalı öğrenciler arasında daha yakın bir işbirliğinin sağlanması için vizeden muaf tutulma meselesini de ele aldık. Biz aynı zamanda Doğu Ege’de bütün yıl boyunca 7 günlük bir süre ile vizeden muaf tutularak Türk vatandaşlarının Doğu Ege adalarını ziyaret etme serbestisini bir karar olarak ele aldık” dedi.

Azınlık meselesinin iki ülke arasındaki anlayışın ve bu olumlu yaklaşımın düzeltilmesi açısından bir köprü rolü oynadığını söyleyen Miçotakis, “Sayın Cumhurbaşkanı ile çevremizde cereyan eden olayların analizini, çözümlemesini yaptık. Ve bütün aşırı tavırların bertaraf edilmesi, bunlardan kaçınılması ve aynı zamanda insani değerlere saygı ve silahsız sivillerin korunması konusunda hemfikir kaldık” şeklinde konuştu.

“Bahar aylarında Ankara’da sizinle buluşma ve görüşme imkanım olacak”

Kıbrıs konusunda Birleşmiş Milletlerin Güvenlik Konseyi’nin kararlarının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Miçotakis, “Kıbrıs konusunda gelişmeler bu doğrultuda olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Miçotakis, zaman uygun olduğunda kıta sahanlığı ve deniz sahası meselelerini de görüşeceklerini belirterek, “Deniz hukuku hepimiz için bu tipten anlaşmazlıkların çözümlenmesinde çok büyük ve önemli bir rol oynar. Umarım bahar aylarında Ankara’da sizinle buluşma ve görüşme imkanım olacak. Aynı zamanda NATO konseyinde de tekrar görüşme imkanımız olacak. Hem Yunanistan’da hem Türkiye’de bu yaklaşıma katılmayan birçok isim vardır. Ancak sınırdaş olan iki ülke yan yana ve beraber hareket etmek zorundayız. Ben geleceğe olumlu bakmak istiyorum ve size tekrar hoş geldiniz diyorum” dedi.

İki lider, basın toplantısının ardından çalışma yemeğine geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Diyalog kanallarının açık tutulmasının önemini vurguladık. Atina bildirgesi ile olumlu irademizi üst seviyede teyit ettik" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir sonraki toplantı için bu kadar ara vermeyeceğimize ve yılda en az 1 kez bu buluşmayı gerçekleştirmenin her iki ülke için de hayırlı olacağını düşünüyorum" dedi.

 

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde, “Yunanistan ile Türkiye’nin mevcut olan bu ortak pozitif siyasi iradeyi geliştirmesi her zamankinden daha elzem” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya resmi ziyaretinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile makamında bir araya geldi. Sakellaropoulou görüşme öncesi yaptığı kısa açıklamada, "Bu yıl ülkelerimizde yaşanan trajediler gösterdi ki dayanışma hissi ve zor şartlarda destek, iki halkı birleştiren ortak özellik” dedi. Bu durumun iki ülke arasındaki iş birliğinin derinleştirilmesi, gerginlikleri bertaraf edecek iklimin oluşturulması ve karşılıklı siyasi irade için güçlü bir temel oluşturduğuna işaret eden Sakellaropoulou, “İki ülkenin iş birliği içerisinde beraber çalışması ve olumlu hava içerisinde barışa, refaha, uluslararası hukuka saygı bazında bütün bu değerleri daha ileriye götürmemiz çok açık şekilde karşımıza çıkmaktadır. Yunanistan ile Türkiye’nin mevcut bu ortak pozitif siyasi iradeyi geliştirmesi her zamankinden daha elzem” ifadesini kullandı.

Çeşitli hususlarda iki ülkenin farklı yaklaşımlarının bulunduğunun bilincinde olduklarını dile getiren Sakellaropoulou, “Fakat bu bilinçle ortak çalışmak, iş birliğini yürütebilmek sanırım bölgedeki barış ve refahı koruyup daha ileri düzeylere götürebilecektir” şeklinde konuştu.

İlişkilerde yapıcı iklimin korunması ve buna yatırım yapılmasının önemine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou, “Bugün 6 yıl aradan sonra Yunanistan’da olmanızın bu olumlu ruhu yansıttığına inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou, "Bu düşüncelerle dost Türk halkına refah ve barış temenni ediyorum. 5. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Toplantısı çerçevesinde yapıcı görüşmeler diliyorum” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, Erdoğan’a Türkçe “Çok teşekkür” diyerek basın toplantısını bitirdi.

Bakmadan Geçme