Bakan Akar: Kahramanlarımız son beş senede 3 milyon 300 bin civarında kişiyi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engelledi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'Hudut kartallarımız, kahramanlarımız son beş senede 3 milyon 300 bin civarında kişiyi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engelledi' dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ile Suriye sınır hattında inceleme ve denetlemelerde bulundu. Sıfır noktasındaki Ufuk Hudut Karakolu’na giden Akar, gözetleme kulesine çıkarak, çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Hudut güvenliği ile ilgili açıklamalara tepki gösteren Bakan Akar, “Bunları söylemek en hafif tabiriyle emeğe saygısızlık, ayıp. Yapılan bu tür değerlendirmeler bizi gerçekten rahatsız ediyor. Bu gerçek dışı beyanlara yönelik söyleyecek laf bulamıyoruz. İsteyen, kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin” diye konuştu.


Fiziki güvenlik sistemlerinin yanı sıra Dragon Eye sensör sistemi, termal kameralar, gece-gündüz görüş sistemleri, Midas akustik algılama sistemi ve diğer sistem ve teçhizatlara ilişkin aldığı brifingin ardından Akar, karakol komutanına, “Buradan iddia edildiği gibi yasa dışı geçiş mümkün mü?” diye sordu. Hudutta görevli teğmen, “Dört kademeli emniyet sistemi kullanıyoruz. Buradan yasa dışı geçiş mümkün değil” yanıtını verdi.

Bakmadan Geçme